גו גופ גופן גופנים גופנים

אויש, יש כמה דברים בחיים שקשה להתמחות בהם, אבל אם לא יודעים אותם פרפקט, יום אחד אתם מתעוררים ומגלים שפישלתם בגדול, והשוטרים בדרך.
אחד מהם הוא נושא הגופנים וזכויות היוצרים.
לאחרונה ביקרתי בכנס של איגוד האינטרנט הישראלי, ושם פגשתי זוג מבוגר שטען כי חברת מסטרפונט איימה לתבוע אותם אם הם לא יפצו אותה בכארבעת אלפים שקלים חדשים על כך שהם השתמשו בגופנים של מסטרפונט באתר שלהם. הזוג המבוגר טען כי הוא הוריד את הגופנים דרך קישור שטען "להורדת גופנים בחינם". אבל מה? בכינוס הרצה עו"ד שמתמחה בנושא משפט ומחשבים, והוא הסביר לזוג המבוגר שיש סיכוי שהם אכלו אותה ובגדול. כל דבר שמעלים לאינטרנט, כידוע, נצפה ע"י כל משתמשי האינטרנט, ומי שעושה דבר טיפשי באינטרנט, יוצא מאוד טיפש.
לכן חשוב להקפיד על שימוש בגופנים שיש להם רישיון חופשי.

גופנים חופשיים בעברית

* קיט הגופנים קולמוס (גרסה למק גרסה לחלונות)
ביררתי ישירות מול יוצר הגופנים בקולמוס, מקסים יורש, והוא אישר שמותר להשתמש בהם למטרות הוצאה לאור וכדומה, ללא צורך בבקשת רשות. אגב, זו מדיניות שונה מהמדיניות של יצרני הגופנים הקנייניים: חברת מסטרפונט וכן חברת סלע מגבילות את הסכם השימוש בגופנים למחשב בודד או אתר אינטרנט בודד, ואינן מתירות שימוש בגופנים להוצאה לאור (לגבי זה, אני מציע שתבררו איתם ישירות, אני לא משפטן.)

אם אתם בתחושה שמצאתם עוד פונט מגניב שהוא חופשי, תוכלו קודם לבדוק אצל חברת מסטרפונט ואצל שמואל סלע, ששניהם משווקים גופנים המוגנים בזכויות יוצרים (ואינם חופשיים).

גופנים חופשיים באנגלית

* קיט הגופנים "Core Fonts" שחברת מיקרוסופט שיחררה ברישיון תוכנה חופשית (GPL) לפני כעשור.

* קיט הגופנים שחברת RedHat שיחררה, הוא חופשי לכל שימוש ומותר להפצה לפי רישיון GPL.

עוד קישורים:
סתם כיוון שכבר דיברנו על זה, >a hre"http://www.oooninja.com/2008/02/metrical-equivalent-fonts-and-font.html">כאן יש הסבר איך לעשות החלפה אוטומטית של גופנים
במסמכים שאתם פותחים, לפי קריטיריונים של גודל וצורה.
וכאן אפשר ללמוד איך מתקינים גופנים בלינוקס.
דבר נוסף - לאנשים להם יש חלונות על המחשב, מותר להשתמש גם באוסף הגופנים של ויסטה, אותו ניתן להתקין דרך הקישור הזה (אגב, ייתכן וגם למשתמשי לינוקס, שיש להם על המחשב חלונות, גם מותר).

עודכן בתאריך 2008-08-10: אישור ממקסים יורש לשימוש בקולמוס למטרות הוצאה לאור.

עודכן בתאריך 2010-02-23: אישור ממאיר סדן לשימוש בפונטים שבאתר www.oketz.com לשימוש עמותת שישה צבעים למטרות לא מסחריות בלבד, גם באינטרנט וגם בהוצאה לאור. גם עיון בפונטיה של בן הניב רישיון שימוש דומה.

עודכן בתאריך 2015-02-19: בפרויקט סידור פתוח יש מאגר של מעל 40 פונטים בעברית ברישיונות שימוש מתירניים, וכן הסבר מקיף על רישיונות השימוש בפונטים.

קובץ מצורףגודל
2008-08-10 ריליס ממקסים יורש.html4.25 ק"ב
2010-02-23-hafontiya.png138.52 ק"ב

תגובות

פונטים חופשיים

איזה כיף, סוף סוף יש פונטים חופשיים שאפשר להשתמש בהם.
אני כבר המלצתי לחברים שלי לעבור לפונטים חופשיים
וכמובן, להרבות את השימוש בהם

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • תגי HTML מותרים: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

מידע נוסף על אפשרויות מבנה קלט