ספרים על פהפ

חברינו הטוב ובעלי הנאמן בנצ', עומד בפני שינוי בחייו האישיים. הוא הולך להתמכר להייטק.
והוא החליט לעשות זאת באמצעות לימוד עצמי של שפת התכנות המדהימה והשני-שליש ישראלית PHP. כמובן שמייד התנודבתי להמליץ על ספר לימוד ("תגיד לי את מה לקנות או שאני קונה את כולם") - וחשבתי, לשתף את העולם במה שהעליתי בחכתי.
אגב, אחרי כמה מבטים בספרים שעל המדף - מצאתי את עצמי מבקש מזוגי שיחיה לעשות לי טובה, ולתת לי למצוא לו ספר הגיוני, משהו עם תרגילים ולא סתם ספר שנועד לגרום להוצאה לאור להרוויח על ספריות שקונות הכל ועל קונים שלא יודעים מה טוב בשבילם.

להלן הספרים שנסקרו:

  • E-Commerce with Php And MySql - From novice to expert
  • Object Oriented PHP Concepts, Technics etc.
  • PHP Cookbook
  • Programming PHP
  • Oreilly Learning Php And Mysql 2Nd Edition
  • PHP 5 for Dummies

מטרת השימוש: משתמש שמצליח להרכיב לבד דף HTML סטטי, יודע קצת לערוך קבצים בעורך טקסט פשוט (notepad), ורוצה להתמקצע ולהיות מומחה דרופל או משהו כזה בתוך שעתיים ברכבת :-)

קודם כל שיהיה ברור שלדעתי תכנות זה מקצוע שצריך ללמוד לפחות 4 שנים. אבל נניח שאנחנו מתפשרים על איכות לרגע, כי אין 4 שנים שאפשר לפנות לצורך הלימוד, וגם הרבה יותר כיף לעבוד במשרה מלאה בזמן שלומדים. אז נוותר קצת על רמה ונתספק ב"ללכת לבד" בשפה. אחנו מוותרים על רוב עקרונות הנדסת התוכנה, תכנות מערכות גדולות, ריבוי משימות ותהליכונים, מערכות הפעלה, רשתות, הגנה במערכות מתוכנתות, מבני נתונים, תבניות עיצוב תוכנה (Design Patterns) ועוד ועוד.

אז להלן התוצאות:
ecommerce novice to expert - בולשיט, לא קשור לשום דבר.

OOPHP Concepts, Technics - ציטוט מתוך הספר:
"This book teaches OO PHP by doing it. If you are a PHP programmer who wants to make the switch to an OO approach, Object-Oriented PHP can ease the transition from procedural to object-oriented rogramming (OOP). "

בקיצור - אין מצב למתחילים. אגב אין תרגילים בכלל!!!

PHP cookbook - ושוב, ציטוט מהמקורות:
"This book is for programmers who need to solve problems with PHP. If you don't know any
PHP, make this your second PHP book. The first should be Programming PHP, also from O'Reilly & Associates."

אין הערות נוספות.

Programming PHP - ספר עיון נחמד. סבבה למתכנת שעובד כבר בפהפ בתור מעין ספר עיון כזה בצד השולחן, אבל ממש לא מדריך לימודי למתחילים. ושוב, שום תרגילים בכלל!!!

Lerning php (המלצת המערכת) - בגדול טוב, יש תרגילים וגם הסברים. יש גם תשובות לתרגילים, והסגנון כבר הגיוני ללימוד עצמי. כרגיל, ימבה עמודים לבנים ועוד ג'אנק (רק בעמוד ה-16 מתחיל התאכל'ס וגם אז, פרק 2 מיותר לחלוטין למשתמשי Linux או Lamp). בקיצור - לברור את התוכן שבאמת צריך להשקיע בו.

PHP for dummies - כשמו כן הוא, פהפ לאהבלים. קודם כל בכלל לא נוגע, לא מתייחס לעבודה מול בסיס נתונים, שזה ממש לא טוב, כי כל העבודה של תכנת אתרים הגיוני תהיה מול בסיס נתונים. שנית, אין בכלל תרגילים. ואם כל זה לא מספיק, הוא כתוב בשפה שמעוררת בך תחושה שהכותבת מסבירה את הכל לסבתא שלך. בקיצור - אם אמא שלך תרצה ללמוד פהפ, תן לה את הספר הזה עם תרגומון ממוחשב. היייתרון היחיד שיכול לצמוח מהספר הזה הוא אם בא לך להתעמק מאוד בנושא שנראה לך שהספר Learning PHP לא מסביר טוב - ואתה מוכן שיתייחסו אליך כמו אל מפגר. אז שווה לפתוח כאן תוכן עניינים ולהסתכל בפרק הספציפי. מאידך - יש כאן התייחסות מכובדת לאנשי Linux.

תגובות

הספרים של אוריילי מסדרת Learning

הם הטובים ביותר למתחילים - תמיד.

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • תגי HTML מותרים: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

מידע נוסף על אפשרויות מבנה קלט